Τένvις - Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούνιορς δείτε τι έκαναν οι Έλληνες & Ελληνίδες αθλητές

PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 31 Ιούλιος 2011 16:12 | Συντάχθηκε απο τον/την sports academies team

Μέχρι τον 3ο γύρο έφτασαν οι Έλληνες τενίστες και τενίστριες που συμμετείχαν στα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Τζούνιορς, τα οποία βρίσκονται σε εξέλιξη στο Κλόστερς, στην Μόσχα και στο Πίλσεν.

Στους αγώνες της κατηγορίας κάτω των 18, που έγιναν στο Κλόστερς της Ελβετίας η Ελένη Κορδολαίμη έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο όπου αποκλείστηκε από την Ρουμάνα Έλενα Καντάρ με 6-3, 6-1. Στο ίδιο τουρνουά η Ανδρομάχη Μπακαγιάννη ηττήθηκε στον 2ο γύρο από την Μέγκαν Μπιάνκο (Ελβετία, Νο 15 του ταμπλό) με 6-3, 6-1.
Στα αγόρια, ο Γιώργος Γιωτόπουλος αποκλείστηκε στον 2ο γύρο από Βρετανό Τόντ Μάρτιν με 6-1, 6-2 ενώ ο Μιχάλης Αναστάσιος Ψαρρός στον 1ο γύρο από τον Γάλλο, Λορέν Λοκολί με 6-1, 6-3.
Στους αγώνες της κατηγορίας κάτω των 16 που έγιναν στη Μόσχα, η Δέσποινα Βογάσαρη ήταν άτυχη στην κλήρωση καθώς έπεσε πάνω στο Νο 2 του ταμπλό, Ανέτ Κονταβέιτ (Εσθονία) από την οποία έχασε με 7-5, 6-1 στον 2ο γύρο. Η Ελεωνόρα Παπάζογλου αποκλείστηκε στον 2ο γύρο από την Κύπρια Μάρα Αργυρίου με 1-6, 7-6 (4), 6-0.
Στα αγόρια, ο Αλέξανδρος Μπαλαμπανίδης έφτασε στον 3ο γύρο, όπου γνώρισε την ήττα από τον Ισραηλινό Ιγκορ Σμιλάνσκι με 6-3, 6-0. Ο Βασίλης Σταυρόπουλος αποκλείστηκε στον 1ο γύρο από τον Αυστριακό, Ντόμινικ Βέιτινγκερ με 6-3, 6-1.
Στους αγώνες της κατηγορίας κάτω των 14, που έγιναν στο Πίλσεν της Τσεχίας, η Μάρθα Ματούλα έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο, όπου ηττήθηκε από την Ουκρανή, Καταρίνα Σλιούσαρ, Νο 13 του ταμπλό, με 6-1, 6-1. Η Κωνσταντίνα Καρκάνη αποκλείστηκε στον 1ο γύρο από την Σουηδέζα, Ρινάλντο Πέρσον με 6-3, 1-6, 6-2.
Στα αγόρια, ο Στέφανος Σχινάς προχώρησε μέχρι τον 3ο γύρο, όπου έδωσε μεγάλη μάχη με τον Εσθονό Κένεθ Ράισμα, Νο 10 του ταμπλό, πριν υποκύψει με 6-7 (6), 7-5, 6-1. Ο Δημήτρης Σκαλιδάκης αποκλείστηκε στον 2ο γύρο από τον Βρετανό, Λούκας Τέιλορ με 3-6, 7-5, 6-2.