Βόλλεϋ - Παγκόσμιο Παίδων νέα ήττα για την Εθνική και αντίο 6άδα

PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 28 Αύγουστος 2011 00:00 | Συντάχθηκε απο τον/την sports academies team

ΜΠΑΪΑ ΜΠΛΑΝΚΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΥΚΗΣ

Η Εθνική παίδων πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει μία ακόμη ήττα, φτάνοντας τις τέσσερις σερί που ξεκίνησαν από τη Β’ φάση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Αυτή τη φορά, η Ελλάδα έχασε 3-0 (25-22, 25-21, 25-21) από την «οικοδέσποινα» Αργεντινή και έτσι έμεινε εκτός εξάδας με αποτέλεσμα να παλεύει την Κυριακή για τις θέσεις 7-8, με αντίπαλο τον ηττημένο του ζευγαριού Βουλγαρία - Κίνα. Αυτό θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας στη Μπαΐα Μπλάνκα.
Μπορεί η Αργεντινή να προέρχονταν από βραδινό παιχνίδι με την Κούβα και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά, όμως κατάφερε να ξεπεράσει και τα δύο εμπόδια και παρουσιάστηκε ανώτερη της ελληνικής ομάδας.
Η Εθνική είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση, καθώς δέχτηκε αρκετά μπλοκ ενώ η άμυνα της Αργεντινής ανταποκρίθηκε εξαιρετικά.
Και στα τρία σετ η Ελλάδα αντιδρούσε μόνο στα τελειώματα αυτών, καθώς ήδη οι Αργεντίνοι είχαν εξασφαλίσει σημαντική διαφορά.
Στο πρώτο σετ η Ελλάδα έμεινε πίσω με 16-7 και κατάφερε να μειώσει στη συνέχεια σε 21-18. Το 24-19 έγινε και πάλι 24-22 αλλά οι διεθνείς δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν κι άλλο, χάνοντας το σετ με 25-22.
Στο δεύτερο σετ η Αργεντινή προηγήθηκε με 8-7, το 11-8 έγινε λίγο αργότερα 14-14, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας εν τέλει σχετικά εύκολα στο 25-21.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, με την Εθνική να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά και την Αργεντινή να μην δυσκολεύεται να διαμορφώσει το 25-21.
Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-21|
Δείτε το στατιστικό της FIVB
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Μουράσο): Λάνος 11 (1 άσος, 5 μπλοκ), Αράγια 3 (2 μπλοκ), Λαπέρα 17 (2 μπλοκ), Νούνιεζ 6 (1 μπλοκ), Μαρτίνες Εστεμπάν 7 (1 άσος, 1 μπλοκ), Κιρόγκα 8 (1 άσος), Βέμπερ (λ), Ζορνέτα 1, Άλεγκρετ 1 (1 μπλοκ).
ΕΛΛΑΔΑ (Δημητριάδης): Κοκκινάκης 10 (1 μπλοκ), Λιόντας 1, Στίνγκας 6 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 5 (2 μπλοκ), Μαδούρας 2 (1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6, Ζήσης(λ), Σκαρλατίδης, Πρωτοψάλτης, Δαλακούρας 8 (2 μπλοκ), Χατζόπουλος 1 (1 μπλοκ).