Στίβος - καλύτεροι αθλητής/τρια του μήνα ο Παναγιώτης Λάσκαρης και η Αναστασία Καρακατσάνη

PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 18 Αύγουστος 2011 19:39 | Συντάχθηκε απο τον/την sports academies team

Πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός για τους αθλητές στις μικρότερες κατηγορίες, λόγω και των μεγάλων διοργανώσεων που διεξήχθησαν τον προηγούμενο μήνα.

Έτσι, στους Παίδες και τους Εφήβους κορυφαίος αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάσκαρης και στις Κορασίδες και τις Νεάνιδες η Αναστασία Καρακατσάνη.Οι Έλληνες πρωταθλητές πήραν τις περισσότερες ψήφους από τους φίλους του Στίβου που ψήφισαν μέσω της επίσημης ιστοσελίδας.Ν’ αναφέρουμε ότι τον προηγούμενο μήνα είχαν ξεχωρίσει με τις επιδόσεις τους σε αγώνες.Ο Λυκούργος Τσάκωνας εντυπωσίασε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στην Οστράβα φθάνοντας στο χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 20.56 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας που είχε σημειώσει ο ίδιος με 20.57 στα ημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης.Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έκανε το «νταμπλ» επικρατώντας στα 100μ. με 10.37 (ατομικό ρεκόρ) και στα 200μ. (20.89).
Στις μικρές κατηγορίες ο Παναγιώτης Λάσκαρης συγκέντρωσε 57% και η Αναστασία Καρακατσάνη 61,1%.Ο Παναγιώτης Λάσκαρης (Παναθηναϊκός ΑΟ) «άγγιξε» το μετάλλιο με την 4η θέση στο επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων που διεξήχθη στο Ταλίν με άλμα στα 5.30μ. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 5.40μ.Δεύτερος στη ψηφοφορία ήταν ο Παύλος Μπόφτσης (ΓΕ Νάουσας) με 23,9% και τρίτος ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) με 19,1%.Η Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΕΑ Τρικάλων) πήρε την 4η θέση στον τελικό των 5.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων στο Ταλίν της Εσθονίας με χρόνο 16.33.97. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έκανε το «νταμπλ» κερδίζοντας τα 1.500μ. με πανελλήνιο ρεκόρ 4.20.17 και τα 5.000μ. με 16.38.19.Ακολούθησε στους ψήφους η Γεωργία Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) με 29,1% και η Αθηνά Κοΐνη (ΕΑ Ρεθυμνιακού) με 9,8%.