Πρωταθλητής στο παιδικό της Άρτας ο Απόλλωνας!

Monday, 23 April 2012 14:44 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Η ομάδα του Γλυκορίζου κατέκτησε το παιδικό πρωτάθλημα της Άρτας , επικρατώντας στον τελικό με 2-1 των Φιλελλήνων Πέτα.

Ο Απόλλωνας που είχε μια εμφανή υπεροχή, κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ηλία Σιαφάκα και στη συνέχεια έχασε δύο ευκαιρίες με τους Δεληκούρα και Μπαλάσκα για να κάνει το 2-0.

Στην επανάληψη ο Τσούμαλης του Απόλλωνα στο 40΄ δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 44΄ ο Οικονόμου των Φιλελλήνων έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 50΄ η ομάδα του Πέτα έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει τον τελικό στα ίσα, όταν ο Πεσλής εκτέλεσε το πέναλτι που είχε κερδίσει η ομάδα του, αλλά ο Βάνας με διπλή προσπάθεια κράτησε το μηδέν.

Ο Χάρης Δεληκούρας δεν μπόρεσε σε δύο φάσεις να κάνει το 2-0 και στο 58΄ ήρθε η ισοφάρισε για το Πέτα με τον Λιόλιο, μετά από κεφαλιά του Τσάκαλου. Το τελικό 2-1 που έδωσε και το πρωτάθλημα στον Απόλλωνα, το πέτυχε ο Κατσούλας στο 64΄, όταν έξω από την περιοχή πέρασε την μπάλα πάνω από τον Αλέξη που είχε βγει εκτός αυτής.Σπουδαια ευκαιρία χάθηκε απο τον Απόλλωνα οταν το δυνατό σουτ του Παυλου Μπούγα πέρασε δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Αλέξη.

Απόλλων Γλυκορίζου: Βάνας, Σιαφάκας, Νικολαΐδης, Σακκάς, Μαγκάκης, Μανιώτης, Μπούγας, Δεληκούρας, Κατσούλας, Τσούμαλης, Μπαλάσκας. Έπαιξαν ακόμη οι: Κάλλιας, Δήμος, Κωνσταντίνου, Τσοφύλας, Γκαρτζονίκας, Ζήσης, Κατσούδας.

Φιλέλληνες Πέτα: Αλέξης, Αγγέλης, Σιόγκας, Μπίζας, Σερβετάς, Τσάκαλος, Λιόλιος, Μάνθιος, Νάκος, Πεσλής, Οικονόμου. Έπαιξαν ακόμη οι: Πεσλής Ι. Τσουρής, Γούλας, Βλάχος, Τζουρμανάς, Γούλας Π., Μπίζας Α.