Εθνική Γυναικών: Ελλάδα-ΠΓΔΜ 2-2

Sunday, 08 April 2012 01:05 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η Εθνική Γυναικών με αντίπαλο τη ΠΓΔΜ, στην αναμέτρησή του για την προκριματική φάση του EURO 2011-2012.

Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο του «Πανιωνίου Γ.Σ.» στη Νέα Σμύρνη και μεταδόθηκε σε απευθείας διαδυκτιακή τηλεοπτική μετάδοση (live streaming), τόσο από την επίσημη ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας, όσο την αντίστοιχη στο Facebbok (www.facebook.com/epo.gr).

Παρά την εμφανέστατη ανωτερότητά της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Εθνική δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις πάρα πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Το σκορ άνοιξε η ομαδα της ΠΓΔΜ άνοιξε η Ρόκι στο 23ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη λάθος της ελληνικής άμυνας, αλλά η Μαρία Μήτκου με άπιαστο σουτ από 30 μέτρα ισοφάρισε στο 32ο λεπτό. Ωστόσο, πάλι μετά από λάθος της ελληνικής άμυνας, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ρόκι ήταν αυτή που έδωσε και πάλι κεφάλι στο σκορ στη ΠΓΔΜ. Η Εθνική ισοφάρισε με τη Βασιλική Μοσκοφίδου, που σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, στο 58ο λεπτό.

Η διαιτητής Χιλάλ Τούμπα (Τουρκία) παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τις Αδαμάκη, Σ.Αντόνοβα, Νάτσεβα,

ΕΛΛΑΔΑ: Χαραλαμπίδου- Αδαμάκη (35' Δημητρίου), Κακαμπούκη, Χατζηγιαννίδου, Ξέρα, Γκατζογιάννη (84' Μιχαλακίδη), Σιδηρά, Μήτκου, Αναστασία Παπαδοπούλου, Παντελειάδου, Κόγγουλη (46' Μοσκοφίδου).

FYROM: Κόστοβα- Ν.Αντόνοβα, Σ.Αντόνοβα (90' Μπόγκλεβα), Άρσοβα, Μπραχίμι, Ντιμκόσκα, Μιλέσκα (46' Νάτσεβα), Πέτροβα, Ρόκι, Σαλίχι (94' Ανγκελόβσκα), Σμίλκοβσκα.

*Επόμενος αγώνας της Εθνική Γυναικών είναι στις 16 Ιουνίου 2012 με αντίπαλο τη Ρωσία εκτός έδρας.