Την ήττα γνώρισαν οι Έφηβοι απο τις ΗΠΑ

Sunday, 08 April 2012 03:52 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Την ήττα με 76-63 από τις ΗΠΑ γνώρισε η Εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα του τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτσερ», που διεξάγεται στο Μάνχαϊμ της Γερμανίας.

Το ελληνικό συγκρότημα προηγήθηκε με +13 (22-9) στην πρώτη περίοδο, ωστόσο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Αμερικανοί κυριάρχησαν στο παρκέ και αφού μάζεψαν τη διαφορά στους τέσσερις (35-31) με τη λήξη του ημιχρόνου, πήραν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και αύξαναν διαρκώς την υπέρ τους διαφορά.

Αυτή έφτασε και στο +18 (72-54), προτού τη ροκανίσουν στο τέλος οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου.

Την Κυριακή (8/4, 17:00) η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Σερβία, που στην πρεμιέρα του τουρνουά συνέτριψε με 75-46 τη Δανία.

Δεκάλεπτα: 14-24, 31-35, 55-46, 76-63.

ΗΠΑ: Κέρτις 4, Σμιθ 2, Χάρτμαν 6 (2), Κλαρκ 16 (3), Γουόλτον 6, Μπράιαν, Χικς 20 (2), Νίκολς 17, Χάρις, Χάνεϊ 3 (1), Γουίλς 2.

Ελλάδα: Μποχωρίδης 11, Κεφαλάς 8 (2), Αγγέλου 5 (1), Μπέμπης, Καμαριώτης 3, Μήτσιαλος 10 (1/1), Οικονομόπουλος, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 15 (1), Τσόντζος 2, Διαμαντάκος 2.