Παθιακάκης-Παναθηναικός 2-5 (Παμπαιδικό) (Video)

Saturday, 25 February 2012 14:55 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies-team

Οι Παμπαίδες του Παναθηναικού πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση,πέτυχαν σπουδαία νίκη με 5-2 στο εκτός έδρας τους παιχνίδι,με αντίπαλο την Ακαδημία Παθιακάκη,για το Θουκυδίδειο πρωτάθλημα.Το πολυάριθμο κοινό που βρέθηκε στο δημοτικό στάδιο του Αγίου Στεφάνου,απόλαυσε ένα φανταστικό παιχνίδι.

Οι ''μικροί'' του Κώστα Ταράση άνοιξαν το σκόρ μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης,έπειτα απο κόρνερ του Αμπίλα και καρφωτή κεφαλιά του Δουβίκα,το 2-0 ηρθε λίγο αργότερα με πανέμορφη επέλαση του Παπαδάκη απο τα δεξιά,έκοψε την μπάλα πολύ ομόρφα στο επερχόμενο Λώλο ο οποίος με όμορφο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.Οι πράσινοι στην συνέχεια δεν κατέβασαν ταχύτητα και σημείωσαν και τρίτο τέρμα για χαιλάιτς,καθώς ο Λώλος πέρασε όλη την άμυνα των γηπεδούχων και έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Παπασταματίου πέρασαν στην αντεπίθεση και κέρδισαν πέναλτι με τον Σκούρτα,την εκτέλεση ανέλαβε εύστοχα ο Ασημάκης ο οποίος μείωσε σε 3-1,αλλά οι πράσινοι όντως σε μεγάλη ημέρα ξαναχτύπησαν και ανέβασαν τον δείκτη του σκόρ σε 4-1,με τον Ζουζέ να βρίσκει όμορφα τον δουβίκα και ο τελευταίος με καταπληκτική ενέργεια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για μία ακόμη φορά.Το 5-1 ηρθέ λίγη ώρα μετά,όταν ο Δουβίκας εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω απο την περιοχή,η μπάλα κατέληξε στον Μαργαρώνη ο οποίος έστρωσε στον Αμπίλα και αυτός έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Σκούρτας λίγο πρίν το φινάλε

ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ: Θωμαδάκης, Μανιαχάρης, Κουλούρης, Μαύρος,Αποστόλου, Ασημάκης, Ζιώβας, Σκούρτης, Ράπτης, Παλαιοκώστας, Ιωακειμίδηςς, Μπούρης, Λάμπρου, Λειτουργάκης, Ζαρλακούτης, Αθανασόπουλος,

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ:Πογιάννης, Παπαδόπουλος, Μαργαρώνης, Μανιδάκης, Παπαδάκης, Νικολογιάννης, Βαρέσης, Μέτσο, Ζώτος, Πασουμίδης, Ντόκο, Αμπίλας, Λώλος, Δουβίκας, Θεοδώρης, Ζουζέ