ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΕΚ 1-0 (Κ20) (Photos)

Saturday, 17 March 2012 20:44 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Την νίκη με 1-0 πήρε η Κ20 του Αστέρα Τρίπολης κόντρα στην ΑΕΚ σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νεών της Σούπερ Λίγκ.

Πολύ κακή εικόνα παρουσίασε η ομάδα της ΑΕΚ σε σχέση με τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν την διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Στο 10’ ο Γκαιδατζής μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή και σούταρε με δύναμη, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 30’ ο Κοζάκης βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Εγγλέζου, αλλά βγήκε ο Γεωργακόπουλος και μπλόκαρε την μπάλα πριν δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του.Στο 34’ ο Βαλκάνος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μπακασέτας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βλάχος απέκρουσε παραχωρώντας εκ νέου κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, το δυνατό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον Δωριάδη να πλονζάρει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ.

Ο Τογρού έλυσε το «γόρδιο δεσμό» με αριστερό δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 59ο λεπτό, που αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Μπακασέτα. Ο Τογρού έχασε στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει όταν το πέναλτι που εκτέλεσε στο 43ο λεπτό, έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ.

Ο Αστέρας συνέχισε και μετά το γκολ να πιέζει την ΑΕΚ και κυνηγάει ακόμα ένα γκολ. Στο 62’ ο Γκαιδατζής μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, γύρισε τη μπάλα στον Μπακασέτα, που απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε με δύναμη, αναγκάζοντας τον Δωριάδη να αποκρούσει και πάλι σε κόρνερ.

Τελευταία καλή φάση στο 85ο λεπτό, όταν ο Εγγλέζου έκανε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Γεωργακόπουλο να αποκρούσει με διπλή προσπάθεια κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Διαιτητής: Νικολόπουλος (Μεσσηνίας), που απέβαλλε τον Αναστασόπουλο στο 75ο λεπτό

Αστέρας: Γεωργακόπουλος, Σβίγγος, Λυμπέρης, Παπαδημητρίου, Πετρούσης, Αναστασόπουλος, Γκαιδατζής, Βαλκάνος, Γιώτσας (55’ Γκρόσιος, 69’ Νικολίτσας), Μπακασέτας, Τογρού (65’ Λούβρης).

ΑΕΚ: Δωριάδης, Αργυρίου, Ερέκη, Βλάχος, Γαρουφαλιάς, Τσέβας, Νικολιάς (84’ Λαζαρίδης), Παληαρούτας (64’ Δημγκιόκας), Κοζάκης (73’ Κάλλας), Γρόντης, Εγγλέζος.