Friday, 25 May 2012 01:27 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Απο μικρός στα... βάσανα, αφου απο την ''μικρή'' τοπική Φάνγκεν, εντάχθηκε σε ηλικία 10 ετών στις Ακαδημίες της...κανονικής Στουτγκάρδης!

Ο Βλαχοδήμος γεννήθηκε στις 11/10/1991 και ξεχώρισε απο νεαρή ηλικία, αφού η ταχύτητα και η τεχνική του σε συνδυασμό με το ύψος του τον κατέστησαν ενδιαφέρουσα περίπτωση.

Ήταν απ'τους κορυφαίους της ομάδας νέων μέχρι το 2010, όταν και προωθήθηκε στην Β' ομάδα της Στουτγκάρδης, έχοντας γίνει μάλιστα διεθνής με την εθνική μας ομάδα κάτω των 19 ετών.

Το καλοκαίρι του 2011 ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό της SKODA Ξάνθης. Ντεμπουτάρισε στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στις 28/08/2011, εισερχόμενος στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε ως βασικός σε 15 αγώνες στη σεζόν, σημειώνοντας 27 συμμετοχές στη σεζόν (1567 αγωνιστικά λεπτά) και 3 γκολ : 16/10/2011 στην εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό (2-3), 22/01/2012 το νικητήριο στο 1-0 επί του Ολυμπιακό και το γκολ της ομάδας του στην ήττα με 1-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 18/03/2012.

Έκανε μια καλή σεζόν και στο τέλος του πρωταθλήματος, στις βραβεύσεις της Λίγκας, επιλέχθηκε ως καλύτερος νέος ποδοσφαιριστής της φετινής Super League.

Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος είναι το πρώτο απόκτημα του Ολυμπιακού για την επόμενη σεζόν. Η ερυθρόλευκη ΠΑΕ ανακοίνωσε την απόκτηση του 21χρονου δεξιού μεσοεπιθετικού, που φέτος έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις με τη Skoda Ξάνθη, και υπέγραψε για πέντε χρόνια.

«Είμαι ευτυχισμένος που θα παίζω στην μεγαλύτερη Ελληνική ομάδα. Είναι για εμένα τεράστια τιμή και ελπίζω να ανταποδώσω την εμπιστοσύνη των ανθρώπων του Ολυμπιακού με καλές εμφανίσεις και γκολ μέσα στο γήπεδο. Δεν θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα καλύτερο από το να φοράω την ερυθρόλευκη φανέλα», δήλωσε ο νεαρός διεθνής.

Σημείωση

Η ντρίπλα του σε κλειστό χώρο μπορεί να εκθέσει τον αντίπαλο, η ταχύτητα και η εκρηκτικότητά του το ίδιο, όπως και οι απρόβλεπτες, για τον αμυνόμενο, ενέργειές του.