ΠΑΙΔΙΚΟ: Π.Α.Ο ΛΟΥΤΡΑΚΙ - Α.Σ ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ 2-0 (Video)

Wednesday, 09 May 2012 11:47 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Οι οράνιε το ήθελαν περισσότερο...ήταν καλύτεροι και πήραν την κούπα!

Πιο εύκολα από ότι ίσως δείχνει το τελικό σκορ η παιδική ομάδα του Π.Α.Ο Λουτράκι με δύο γκολ από τον Δημάκη και τον Σπέτσι επικράτησε των Αγ. Θεοδώρων και κατέκτησε το Πρωτάθλημα Κορινθίας.

-

Οι οράνιε είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, θωράκισαν την αμυνά τους και χωρίς να αντιμετωπίσουν κινδύνους δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.

Ο τελικός ξεκίνησε με άρωμα...Ισπανίας αφού οι δύο ομάδες εισήλθαν τον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα σε ένα διάδρομο που σχημάτισαν οι ποδοσφαιριστές των ομάδων της Κορίνθου 06' και του Ηρακλή Ξυλοκάστρου οι οποίοι χειροκρότησαν θερμά τους δύο φιναλίστ.

Μια εξαιρετική ιδέα και μια  όμορφη ποδοσφαιρική εικόνα.

Οι ποδοσφαιριστές των κ.κ Πάτρα και Βλάσση προσπάθησαν από την αρχή να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που ξεκίνησε με πιο αμυντικογενή τακτική το παιχνίδι της.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν ο Δημάκης έσπασε το οφσάιντ της αντίπαλης άμυνας και ξεχύθηκε απέναντι στον Διασσινό αλλά το πλασέ του θα βρει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Αγ. Θεοδώρων.

Στο 21ο λεπτό,ο Καλλάς έκανε το γύρισμα από πλάγια αλλά ο Σπέτσι από κοντά θα χάσει τη μεγάλη ευκαιρία και θα αστοχήσει.

Στο 22ο λεπτό, ο Καλλάς θα εκτελέσει το φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Διασσινός με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ.

Στο 24ο λεπτό, οι οράνιε θα φέρουν τη μπάλα με μια σέντρα από τα πλάγια μέσα στην περιοχή, θα δημιουργηθεί μια σύγχιση μπροστά στα καρέ του Διασσινού, ο Γιοματάρης στην προσπάθειά του να διώξει  θα χρησιμοποιήσει το χέρι του για να κοντρολάρει τη μπάλα. Ο διαιτητής της συνάντησης κ. κακριδής ο οποίος ήταν πολύ κοντά στον αμυντικό των Αγ. Θεοδώρων χωρίς κανένα δισταγμό θα καταλογίσει το πέναλτι.

Ο Δημάκης θα εκτελέσει ψύχραιμα και θα ανοίξει το σκορ για τους οράνιε.

Στο 28ο λεπτό, το επικίνδυνο μακρινό φάουλ του Βουτσινά με ευνοικό αέρα δεν θα αιφνιδιάσει τον Διασσινό που θα διώξει σε κόρνερ.

Στο 32ο λεπτό, το ψηλοκρεμαστό σουτ του Κρίκα θα περάσει πάνω από το δοκάρι.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους οράνιε στο 37ο λεπτό. Ο Γιαννακούλης θα βγάλει τον Σπέτσι απέναντι από τον Διασσινό αλλά το πλασέ του νεαρού μεσοεπιθετικού από το ύψος της μικρής περιοχής θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των Αγίων Θεοδώρων.

Στο 39ο λεπτό, ο Δρομπόνης δεν θα καταφέρει να διώξει μετά από το γέμισμα του Ανδρεατίδη, ο Δημάκης θα βρεθεί σε ευνοική θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο αέρας θα ξεγελάσει και αυτόν αφού δεν θα καταφέρει να κοντρολάρει τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, η ομάδα των Αγ. Θεοδώρων προσπάθησε να βρει το δρόμο για την εστία του Νικολόπουλου αλλά έδειξε επικίνδυνη μόνο με μακρινά σουτ αφού η αμυντική λειτουργία σήμερα των οράνιε ήταν ιδανική.

Στο 43ο λεπτό, ένα τέτοιο σουτ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα των οράνιε που δεν κατάφερε αρχικά να συγκρατήσει τη μπάλα αλλά με δέυτερη προσπάθεια πρόλαβε την προβολή του Οδ. Νικολάου που καιροφυλακτούσε.

Ένα νέο σουτ -στο 46ο λεπτό- αυτή τη φορά από τον Θ. Νικολαόυ βρήκε τον Νικολόπουλο σε πλήρη ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 48ο λεπτό, το γυριστό σουτ του Σπέτσι, οποίος κυνήγησε πολύ το γκολ στο δέυτερο μέρος έτσι ώστε να ...εξιλεωθεί κατά κάποιον τρόπο από τις δύο μεγάλες προσωπικές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Διασσινού.

Στο 50ο λεπτό, ο Δημάκης θα κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα πλάγια, θα κάνει το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι αλλά το πλασέ του Καλλά θα κοντράρει στον Ξενάκη και θα χαθεί η ευκαιρία για κάτι καλυτερο.

Στο 52ο λεπτό, ο Δημάκης θα αναγκάσει τον Διασσινό να βγει από την εστία και να προλάβει τον επιθετικό των οράνιε.

Στο 67ο λεπτό, ο Τσώκος θα ελιχθεί μέσα στην περιοχή, θα καθυστερήσει όμως να πλασάρει και θα χάσει τη μπάλα.

Στο 75ο λεπτό, ουσιαστικά ο τελικός θα τελειώσει. Ο Σπέτσι θα προσπαθήσει να διεισδύσει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, θα ευνοηθεί από την κόντρα και με δυνατό σουτ θα νικήσει το Διασσινό για να κάνει το 2-0 και να δώσει τέλος στα όνειρα των αντιπάλων.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή γαι τις δύο ομάδες.Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε πολλά παιδιά από τον πάγκο.

Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κακριδή βρήκε τους οράνιε στα ...ουράνια και οι πανηγυρισμοί ξεκίνησαν.