ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-2 (Κ17)

Sunday, 29 April 2012 17:58 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Μεγάλη νίκη για την ομάδα Κ17 του Πανιωνίου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και πέρασε και πάλι στην δεύτερη θέση του νοτίου ομίλου,κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στο επερχόμενο Final 4.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Δημακόπουλου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ''δώρο'' του Παναθηναικού που στραβοπάτησε κόντρα στον Εργοτέλη και ξαναπέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας  συγκεντρώνοντας 49 βαθμούς.

Πλέον οι κυανέρυθροι κρατούν την τύχη στα χέρια τους, καθώς την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθούν τον Παναθηναικό και με νίκη αλλά ακόμα και με ισοπαλία κλειδώνουν το δεύτερο εισητήριο που οδηγεί στο Final 4.

Ως αναφορά το σημερινό παιχνίδι κόντρα στο Αστέρα, οι κυανέρυθροι παρουσιάστηκαν πολύ καλοί αλλά και διαβασμένοι και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.Το πρώτο ημίχρονο έμεινε στο 0-0 με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες αλλά χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου γκόλ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκόρ στο 57' με πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει εύστοχα ο Μπεγκλεντζής ανοίγοντας τον δρόμα για μία τεράστιας σημασίας νίκη.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο φορμαρισμένος αυτήν την περίοδο Πρέντι στο 70', όταν σε αντεπίθεση βρέθηκε ολομόναχος και με πλασέ νίκησε τον Τεφτερίδη,κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη και τους τρείς βαθμούς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τεφτερίδης, Στρέμπας, Βελισσάρης, Καστριτσέας, Γεώργιος Αρώνης, Νικολίτσας, Νικολόπουλος (56’ Χρήστου), Μάζης (73’ Μάρκος), Τριανταφύλλης (56’ Σαλαπάτας), Καρυδόπουλος, Γκρόσιος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αθανασόπουλος, Μεξί (55’ Σπανός), Κωτσάλας, Ρουσσάκης, Λούκας, Πινιώτης, Πρέντι, Γκίνη (89’ Σακαρέλλος), Μπεγλεκτσής (83’ Αλέξανδρος Αρώνης), Γκούμας (75’ Πήττας), Πολίμος

Διαιτητής: κ. Νικόλαος Αγγελάκος (ΣΔΠ Αρκαδίας),Α’ Βοηθός: κ. Ευάγγελος Πάσχος (ΣΔΠ Αρκαδίας), Β’ Βοηθός: κ. Κωνσταντίνος Σαμετάϊ (ΣΔΠ Αρκαδίας)