ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ

Tuesday, 17 January 2012 18:10 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Την Κυριακή στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βέροιας αγωνίστηκε στην έδρα της Δόξας Νάουσας πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη και κερδίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΔΟΞΑ ΝΑΟΥΣΑΣ- ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ :2-4

Σύνθεση Ακαδημίας Βέροιας: (Τάσος Ανθυμιάδης) Βελέντζας, Τσιούχας, Μπύρνας, Αργυρόπουλος, Παπαδόπουλος Λ.,(43' Κιατικίδης),Τσαλουχίδης, Μιχαηλίδης, Γαβριηλίδης, Αντωνίου, Μελικιώτης, Γκίλινας,(76' Νταμοτσίδης).

Εικόνα παιχνιδιού: Μία πολύ καλή προσπάθεια έκαναν οι πιτσιρικάδες της Βέροιας καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, με ιδιαίτερα ανεβασμένη απόδοση στο β' ημίχρονο. Πέρα από τους τρεις βαθμούς της νίκης, ιδιαίτερη ευχαρίστηση αποτελεί η ολοένα και εντονότερη παρουσία νεαρών ποδοσφαιριστών στην ομάδα της Ακαδημίας που με την προσπάθεια που καταβάλουν κερδίζουν την εμπιστοσύνη του προπονητή σε συμμετοχή στους αγώνες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτή τη φορά αποτελεί ο τερματοφύλακας της Ακαδημίας στον αγώνα με τη Δόξα, Βελέντζας Ιάσονας, παίκτης ηλικιακά του παιδικού τμήματος, που μάλιστα έμεινε στην εστία ολόκληρο το 90λεπτο. Η δύναμη και η αποφασιστικότητα που επέδειξαν οι παίκτες της Ακαδημίας ήταν η απάντηση στο σκληρό και αντιαθλητικό παιχνίδι των αντιπάλων, που όμως με αυτό τον τρόπο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι παραπάνω. Δίκαιη λοιπόν η νίκη της ομάδας της Βέροιας, όπως ποτυπώνεται και στο τελικό σκορ. Εξαιρετική η παρουσία-και αξίζει να αναφερθεί- του διαιτητή Βρέσκα και των βοηθών του, Καρυπίδη και Χαλατζιούκα, που με τις δίκαιες αποφάσεις τους κράτησαν τις ισοροπίες σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Την επόμενη αγωνιστική η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βέροιας θα αγωνιστεί στην έδρα του Αρχάγγελου.

Δράση και για το παιδικό της Ακαδημίας

Μετά από πολύ καιρό και συγκεκριμένα από τις 17/12 του περασμένου χρόνου ξεκίνησε η επίσημη αγωνιστική δράση για το παιδικό τμήμα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βέροιας αυτήν την φόρα με το αντίστοιχο Αγροτικό Αστέρα Άγιας Βαρβάρας.

Ο καλός καιρός για την εποχή επέδρασε θετικά, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων και αποζημίωσαν αυτούς που τους παρακολούθησαν. Οι παίδες της Ακαδημίας μπήκαν ορεξάτοι για ποδόσφαιρο και δεν άργησαν να μεταφέρουν της μπάλα στην αντίπαλη περιοχή προειδοποιώντας τον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας στο 5΄μιας και το πανέμορφο πλασέ του Τηλκερίδη "έγλυψε" το κάθετο δοκάρι.Ήρθε όμως να μετουσιωθεί σε γκολ η πίεση των παικτών της ακαδημίας στο 25΄ με  τον Μανουσαρίδη, ο οποίος αφού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των παικτών της Αγίας Βαρβάρας σούταρε από μέση απόσταση και νίκησε τον τερματοφύλακα.

Δεν άρχισε να έρθει η ισοφάριση με τον ικανό παίκτη των φιλοξενουμένων, Καψάλη αφού απέφυγε τονπροσωπικό του  αντίπαλο, πλασάρε εύστοχα τον τερματοφύλακα της Βέροιας .Η ισοφάριση του σκορ επηρέασε  αρνητικά στην ψυχολογία των παικτών της ακαδημίας και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄μέρος η ακαδημία μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει το σκορ   του πρώτου ημιχρόνου, πίεσε πλαγιοκόπησε ,έχασε ευκαιρίες, σούταρε σωστά, αλλά το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ, αυτό το κατάφερε ο Νταμοτσίδης στο 65΄ όπου αφού πέρασε από την αριστερή πλευρά τον  προσωπικό του αντίπαλο σούταρε  και ευστόχησε κάνονταςτο 2-1 .Με τα ΄΄φτερά΄΄ ανεβασμένα από την θετική εξέλιξη του σκορ ,στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χαρίσης σφράγισε την νίκη της ακαδημίας με κοντινό πλασέ. Το 3-1 δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά ως την συμπλήρωση του τελευταίου λεπτού του αγώνα.

Σύνθεση Ακαδημίαςελέντσας, Απκαρίδης, Βασιλείου Γ., Πελεκίδης,(70΄ Βασιλείου Σ.), Παπαδόπουλος Ν, Τσαλακόπουλος, ΚαλαΪτζίδης, Τηλκερίδης, Νταμοτσίδης, Χαρίσης, Μανουσαρίδης, (60΄ Ιωαννίδης),(λ.τ. 75'Μελιόπουλος).

Παιχνίδι με τον Αστέρα Αλεξάνδρειας για τους μικρούς της Ακαδημίας

Στο Νησί Αλεξάνδρειας οδηγήθηκαν το Σάββατο τα υπόλοιπα τμήματα υποδομής της Ακαδημίας Βέροιας και αγωνίστηκαν με τον τοπικό Αστέρα. Αψηφώντας το κρύο της εποχής οι μικροί ποδοσφαιριστές απόλαυσαν το αγαπημένο τους άθλημα ακόμη μια φορά.

Αστέρας Αλεξάνδρειας- Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βέροιας

Τμήμα Προ- παιδικό: 3 - 2

Σκόρερ Ακαδημίας: Παπαδόπουλος Χρ., Απαζίδης Σ.

Τμήμα Junior: 8 - 6

Τμήμα Bambino: 4 - 4. Το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι, όπου η Ακαδημία τελικά κέρδισε με σκορ 10-7.

Επιπλέον, την ίδια ημέρα το προ- παιδικό τμήμα της Ακαδημίας αγωνίστηκε σε δεύτερο παιχνίδι με την ομάδα της Αγκαθιάς, όπου επικράτησε με 1-0 με γκολ και πάλι του Απαζίδη.
Το επόμενο Σάββατο τα τμήματα αυτά της Βέροιας θα αγωνιστούν στην έδρα τους, στο ΔΑΚ Δημήτριος Βικέλας με την Ένωση Αποστόλου Παύλου.