F4-K17:Στον τελικό η Ξάνθη, νίκησε στην παράταση τον Πανιώνιο με 1-0 (Video+Photos)

Saturday, 10 May 2014 20:01 | Συντάχθηκε απο τον/την sportteam

Με ένα γκολ του Θωμά Βαφειάδη στον έξτρα χρόνο της παράτασης η Κ-17 της SKODA ΞΑΝΘΗ έκαμψε την αντίσταση της αντίστοιχης ομάδας του Πανιωνίου στον πρώτο ημιτελικό του Σαββάτου που έγινε στο Αγρίνιο.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες και όλα κρίθηκαν στον έξτρα χρόνο.

Συγκεκριμένα, στο 100ο λεπτό ο Βαφειάδης με κεφαλιά νίκησε τον Αστρά και αυτό το γκολ ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε, για να χαρίσει στους Ακρίτες την πρόκριση στον τελικό.

Οι Ξανθιώτες θα αντιμετωπίσουν στον μεγάλο Τελικό της Δευτέρας τον Ολυμπιακό που κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι τον ΠΑΟΚ με 5-4.

Ξάνθη (Κώστας Μπεδρελής): Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς (74' Βαφειάδης), Πουλουκτσής, Θεοδωρίδης, Μπουνταγκίδης, Χαμδή (53' Παπαδόπουλος), Τουμαντζίδης, Δημητριάδης, Παπανικολάου (69' Σαμπανίδης), Χατζής.

Πανιώνιος (Δημήτρης Κουζίνος): Αστράς, Ευαγγέλου, Μπρέγκασι, Τοπάλλι, Σταμίρης, Παναγιωτόπουλος (81' Μπόκιας), Κιουρανάκης, Βουκελάτος (65' Μαρούδας), Γκίνης, Πότσης, Μπιμπάι.