Regions’ Cup: Στην Εύβοια το τρόπαιο!

PDF Print E-mail
Thursday, 01 May 2014 14:49 | Συντάχθηκε απο τον/την sportteam
Share

Η ΕΠΣ Εύβοιας κατέκτησε το Regions’ Cup, καθώς στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Λιτοχώρου «Πύρρος Δήμας» επικράτησε της ΕΠΣ Θράκης με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι (το 90λεπτο και η παράταση έληξαν 1-1).

Προβάδισμα στο σκορ πήρε η Θράκη με τον Μουστάκα στο 29ο λεπτό, το οποίο δεν κατάφερε να διατηρήσει και η Εύβοια με τον Δερμιτζόγλου στο 48’ έφτασε στην ισοφάριση. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της παράτασης η Θράκη κέρδισε πέναλτι (94’) που εκτέλεσε ο Ξενάκης και απέκρουσε ο Μόνος.

Διαιτητής του τελικού ήταν ο Παναγιώτης Κουιντζίδης με βοηθούς τους Παντελή Κύφο, Γιώργο Θεοδώρου και 4ο διαιτητή τον Παναγιώτη Συμεωνίδη.

ΕΠΣ ΘΡΑΚΗΣ: Πουλακίδας, Σιδηρόπουλος, Βαλσάμης, Προδρομίτης, Κουφιώτης, Τσώνης, Αρχοντής (61’ Βασιλακάκης), Ξενάκης, Αμέτ (73’ Bάσκος), Μουστάκας, Λυκούδης (108’ Αντωνιάδης)

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Ζούλης, Νικολαϊδης, Συριτούδης, Φωτιάδης.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Νικόλαος Ιωσηφίδης

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Μόνος, Κοκκός, Κοκκάλας, Θωμόπουλος, Μπισμπικόπουλος, Δαρζέντας, Αγραφιώτης (70’ Μαντάς), Καλοφορίδης (99’ Μαστροκώστας, Παριανός (91’ Τσιβίκας), Βερυρτζόγλου, Σταματάκος

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Σιανός, Κοτρώτσιος, Δαμάσκος, Ευγενίου.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Αθανάσιος Γούρνας

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της ΕΠΣ Εύβοιας θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο UEFA Regions’ Cup 2014-15.

Ειδικότερα, θα συμμετάσχει στον 2ο προκριματικό γύρο (15-19 Ιουνίου) μαζί με ομάδες από τη διοργανώτρια Σλοβενία, το Σαν Μαρίνο και τη Σκωτία.