ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ...(ΒΙΝΤΕΟ)

Wednesday, 25 June 2014 00:00 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Η Εθνική μας ομάδα με κατάθεση ψυχής προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ, νικώντας 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού, αλλά και τις ατυχίες της με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές στην αρχή του αγώνα και τα τρία (!) δοκάρια. Σάμαρης και Σαμαράς τα γκολ. Μπράβο ρε μάγκες! Μας κάνατε περήφανους.

''Με Κόστα Ρίκα το ραντεβού στους «16» της διοργάνωσης''.

Το φίλμ του αγώνα

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά με την ατυχία να χτυπά την Εθνική μας στο 11′ όταν ο Παναγιώτης Κονέ βγήκε τραυματίας με τον Σάμαρη να παίρνει τη θέση του. Δύο λεπτά μετά ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα και ο Μπαρί πρόλαβε προ του Σαλπιγγίδη.

Στο 23′ η ομάδα προχώρησε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Καρνέζης δεν μπορούσε να συνεχίσει και έτσι τη θέση του πήρε ο Γλύκος. Ο ρυθμός ήταν πολύ αργός και στο 33′ ήρθε μια αντεπίθεση για την ομάδα μας για να αγγίξει το γκολ.

Ο Σαμαράς βγήκε τον Χολέμπας που με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης η Εθνική κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση. Ο Καραγκούνης το εκτέλεσε με τον Μπάρι να μπλοκάρει.

Στο 42′ όμως ήρθε το γκολ. Ο Σάμαρης έκλεψε την μπάλα από τον Τιοτέ έξω από την περιοχή , έπαιξε ιδανικά το ένα-δύο με τον Σαμαρά και με το ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 45′ ο Τουρέ έκανε ένα τρομερό σόλο και μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε στον Σάμαρη.

Στο 58′ ήρθε νέα φάση με τον Σαλπιγγίδη να σουτάρει και τον Μπαρί να διώχνει δύσκολα. Ο Καλού στο 67′ έκανε ωραία ενέργεια και ελευθερώθηκε όμως το σουτ του έφυγε απελπιστικά άουτ. Στο επόμενο λεπτό μια “ρουκέτα” του Καραγκούνη από 25 μέτρα έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

Η ελληνική πίεση συνεχίστηκε με τον Λάζαρο να εκτελεί φάουλ στο 71′ και την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Η Ακτή είχε καλή φάση στο 72′ όταν ο Μπαμπά έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο επόμενο λεπτό Ζερβίνιο και Μπονί άλλαξαν σωστά την μπάλα με τον δεύτερο να πλασάρει και να ισοφαρίζει.

Η Εθνική μας στο 80′ είχε και τρίτο δοκάρι όταν μετά τη σέντρα του Τοροσίδη η μπάλα βρήκε το… σίδερο για τρίτη φορά στο ματς. Τρία λεπτά μετά ο Λάζαρος είχε ένα ακόμα καλό σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Στο 87′ ο Σαλπιγγίδης μπήκε μέσα στη μικρή περιοχή και έκοψε την μπάλα παράλληλα με την εστία χωρίς να βρεθεί κάποιο πόδι να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Όλα έδειχναν ότι η Ελλάδα θα έμενε εκτός αλλά στο 91′ ο Γιώργος Σαμαράς κέρδισε πέναλτι. Ο Έλληνας επιθετικός πήρε την μπάλα, εκτέλεσε. και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής σφύριξε και η Εθνική μας έγραψε ένα μοναδικό ποδοσφαιρικό έπος.

ΕΛΛΑΔΑ (Φ. Σάντος): 1.Καρνέζης, 2.Μανιάτης, 4.Μανωλάς, 7.Σαμαράς, 8.Κονέ, 10.Καραγκούνης, 14.Σαλπιγγίδης, 15.Τοροσίδης, 16.Χριστοδουλόπουλος, 19.Παπασταθόπουλος, 20.Χολέβας

Αναπληρωματικοί: 12.Γλύκος, 13.Καπίνο, 3.Τζαβέλλας, 5.Μόρας, 6.Τζιόλης, 9.Μήτρογλου, 11.Βύντρα, 17.Γκέκας, 18.Φετφατζίδης, 22.Σάμαρης, 23.Ταχτσίδης

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Σ. Λαμουσί): 1.Μπαρί, 3.Μποκά, 4.Κ. Τουρέ, 8.Καλού, 9.Τιοτέ, 10.Ζερβίνιο, 11.Ντρογκμπά, 17.Οριέ, 19.Γ. Τουρέ, 20.Ντιέ, 22.Μπαμπά

Αναπληρωματικοί: 16.Γκμποουό, 23.Μαντέ, 2.Ντιαρασούμπα, 6.Μπολί, 7.Ακπά, 12.Μπονί, 13.Για Κονάν, 14.Ντιομαντέ, 15.Γκραντέλ, 18.Ντζακπά, 21.Σιό

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα, όπως τις παρουσιάζει το επίσημο site της FIFA.