Κ20: ΠΑΟΚ-ΚΑΛΛΟΝΗ 5-1

Monday, 21 March 2016 10:18 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Η ομάδα Κ20 του ΠΑΟΚ κέρδισε την αντίστοιχη της Καλλονής με 5-1 στην Νέα Μεσημβρία, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League.

Μόλις στο 9′ ο Πατράλης με εξαιρετικό πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει τέσσερα λεπτά μετά με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Στο 20΄ο Συράκος έβγαλε με υπέροχη μπαλιά τετ α τετ τον Ματθαίου, ο οποίος άνοιξε το κοντρόλ και αστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε. Ο νεαρός Κύπριος όμως στο 32′ ήταν αλάνθαστος. Πήρε εξαιρετική μπαλιά από τον Πατράλη και πλάσαρε εύστοχα.

Πριν καλά καλά κοπάσουν, οι πανηγυρισμοί οι παίκτες της Καλλονής εκμεταλλεύτηκαν ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΟΚ και μείωσαν στο 33′ σε 2-1. Ο Δικέφαλος είχε άμεση απάντηση.

Στο 36′ ο Κυριλλίδης έστρωσε στον Τοπαλίδη, ο οποίος εκτέλεσε για το 3-1, ολοκληρώνοντας ένα ξέφρενο τετράλεπτο με τρία όμορφα γκολ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, ψάχνοντας να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Στο 54′ ο Δημητρίου μετά από κόρνερ του Δημητριάδη και πρώτη κεφαλιά του Παντεκίδη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 69′ Κάκκο, Δημητριάδης και Ραγκέλοφ δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε φάση διαρκείας.

Παρά το προβάδισμα και την αδυναμία της ΑΕΛ Καλλονής να απειλήσει, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έψαχναν με πάθος το γκολ και κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό στο 78′, όταν ο Δημητριάδης έβγαλε τον Συράκο τετ α τετ, με τον νεαρό φορ να ευστοχεί και να επιστρέφει στα γκολ, γράφοντας το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τοπαλίδης, ο οποίος βγήκε ωραία από δεξιά και από δύσκολη θέση ξεγέλασε τον αντίπαλο πορτιέρο για να γράψει το τελικό 5-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τοπαλίδης, Παντεκίδης, Δημητρίου, Τσελεπίδης (83 Γιαλαμούδης), Κυριλλίδης, Πατράλης, Δημητριάδης, Κάκκο (71′ Κτιστόπουλος), Ματθαίου (63′ Ραγκέλοφ), Συράκος.