Τα Highlights απο τους αγώνες της Κ14 του ΠΑΟΚ στο Τουρνουά ''Λέναρντ Γιόχανσον''

Sunday, 01 June 2014 11:02 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Δείτε στιγμιότυπα απο τους αγώνες της Κ14 του ΠΑΟΚ στο διεθνές Τουρνουά ποδοσφαίρου ''Λέναρντ Γιόχανσον''

Φιλινγκσντάλεν-ΠΑΟΚ 2-1

Κόντρα στη Φιλινγκσντάλεν ο Δικέφαλος από την αρχή της αναμέτρησης ήταν εμφανώς καλύτερος, ωστόσο σε μια ανύποπτη φάση δέχτηκε γκολ όταν ένα άψυχο, μακρινό σουτ κόντραρε σε παίκτη του και κατέληξε στα δίχτυα.

Επειτα οι Νορβηγοί πήγαν τον αγώνα στη δύναμη και το physical game για να εκμεταλλευτούν τη σωματική τους υπεροχή αφήνοντας γήπεδο στον ΠΑΟΚ και ψάχνοντας την αντεπίθεση.

Σε μία από αυτές κατάφεραν να πετύχουν το 2-0 με μακρινό σουτ

Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το ματς και συνέχισε να ψάχνει το γκολ με το δικό του στυλ παιχνιδιού. Ο Γκαργκαλατζίδης μείωσε σε 2-1 στο 38’ και λίγο πριν το τέλος ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η σύνθεση της Κ14 ήταν: Συλλέκτης, Τσαούσης, Λύρατζης, Βουτσάς, Εφραιμίδης, Δουλγέρης, Τσιγγάρας, Κυζιρίδης, Γκαργκαλατζίδης, Κύρτσος, Χατζής. Αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Μανιώτης, Τουργκαϊδης, Δούμτσης.

Κοπεγχάχη – ΠΑΟΚ 2-0

Στο δεύτερο ματς του ομίλου απέναντι στην Κοπεγχάγη, ο Δικέφαλος δέχτηκε ξανά γκολ από κόντρα. Αυτή τη φορά η φάση ξεκίνησε από κόρνερ, η μπάλα μπήκε στην περιοχή, ένας παίκτης των Δανών πιεζόμενος από τρεις ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έκανε το σουτ περισσότερο για να κερδίσει κανένα κόρνερ, αλλά η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο απέναντι γάμα της εστίας του Συλλέκτη.

Η διαφορά με το πρώτο παιχνίδι είναι πως η Κοπεγχάγη άξιζε τη νίκη πραγματοποιώντας συνολικά πολύ καλή εμφάνιση, με σωστή ανάπτυξη και κυκλοφορία της μπάλας και σφράγισε την υπεροχή της με ένα δεύτερο γκολ στην επανάληψη.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τους : Συλλέκτης, Βουτσάς, Εφραιμίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Δουγλέρης, Γαλιλαίος, Χατζής, Κύρτσος, Δούμτσης, Γκαργκαλατσίδης.  Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Κύρκου, Λουφάκης, Κυζιρίδης, Τσιγγάρας.

ΠΑΟΚ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με γκολ του Λύρατζη, ωστόσο οι Γάλλοι με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν με 2-1 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά “Λέναρντ Γιόχανσον” χάρη στο γκολ της Κοπεγχάγης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τη Φιλινγκσντάλεν.

ΠΑΟΚ-ΚΑΠΑ 1-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της φιλανδικής Κάπα χάρη σε πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δούμτση. Ο Δικέφαλος τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τουργκαϊδη, ενώ η Κάπα έχασε πέναλτι στα τελευταία λεπτά.

Δείτε τα Highlights απο τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ κόντρα στην Φιλινγκσντάλεν, την Κοπεγχάγη, την Παρί Σεν Ζερμαίν και την ΚΑΠΑ.