Ευρωμπάσκετ U18: Με νίκη ξεκίνησαν οι Εφηβοι

PDF Print E-mail
Friday, 25 July 2014 06:07 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam
Share

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που γίνεται στο Ικόνιο η Εθνική Εφήβων, καθώς επικράτησε της Βοσνίας για τον τρίτο όμιλο με 78-69.

Στο φινάλε ενός ισορροπημένου πρώτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε χάρη σε ένα σερί 6-0 με 17-12, ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου βρέθηκε στο -4 (19-23).

Μειώνοντας τα λάθη, βελτιώνοντας την άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη, η Εθνική κατάφερε να φτάσει στο 36-28 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Παρά την προσπάθεια της Βοσνίας να επιστρέψει στο παιχνίδι (40-38), η ανωτερότητα του συγκροτήματος του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εμφανής φτάνοντας το προβάδισμά του στο 57-46 λίγο πριν βγει η τρίτη περίοδος.

Τα τρίποντα του Τολιόπουλου έφεραν την Εθνική στο 64-49 οκτώ λεπτά πριν το τέλος και παρά το γεγονός ότι η Βοσνία δεν κατέθεσε τα όπλα, η νίκη ήρθε για την ελληνική ομάδα.

Την Παρασκευή η Εθνική αντιμετωπίζει στις 16:15 την Τσεχία και το Σάββατο στις 20:45 την οικοδέσποινα Τουρκία.

Δεκάλεπτα: 17-13, 36-31, 57-49, 78-69.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 13 (3), Κόνιαρης 3, Κώττας 5, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 6, Μουράτος 8 (2), Σκουλίδας 2, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής, Σταμάτης 16, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 21 (2).

Βοσνία (Μπάιτς): Πίλαβτζιτς, Άτιτς 22, Γκάριτς, Πρέντιτς 2, Τσούρεβατς 7, Χάτζιτς, Ντέντοβιτς 6, Μέμιτς, Λάζιτς 5, Άλεξιτς 18, Πόλουτακ 9, Σμάιλοβιτς.