NextGen Series Ολυμπιακός-Μαρσέιγ 1-1 (PHOTOS+VIDEO)

Friday, 16 November 2012 22:33 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Οι Νέοι του Ολυμπιακού παρότι είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη, τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στην Μαρσέιγ, σε αγώνα για τον 6ο όμιλο της διοργάνωσης NextGen Series.

Όμως η υπόθεση πρόκριση παραμένει ανοιχτή κσι ίσως κριθεί στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα των ερυθρόλευκων στο «Γ. Καραϊσκάκης», κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Μασσαλοί μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 33' με τον Ντιόπ.

Οι ερυθρόλευκοι απο εκείνο το σημείο και έπειτα πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου '45+ με τον μόνιμο σκόρερ της όμάδας του Ολυμπιακού, τον Νίκο Ιωαννίδη.

Ο νεαρός επιθετικός των ερυθρόλευκων εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εξαιρετική πάσα του Βουτσιώτη, και με ψύχραιμο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκόρ της αναμέτρησης.

Να τονίσουμε το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 9 παίκτες καθώς στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα επιδόθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα.

Δείτε στιγμές απο την αναμέτρηση....Φωτογραφίες ΕΔΩ

Ολυμπιακός: Βλάχος, Καραγκούνης, Λυκογιάννης (39' Δημακάκος), Βούρος, Λεάντρο, Μανώλης Σιόπης, Δημήτρης Σιόπης (81' Πασαλίδης), Βουτσιώτης (61' Γκίνο), Ιωαννίδης, Σουκιάς (39' Παπασάββας, 81' Βέργος), Λύρας.

Μαρσέιγ: Σι, Εμρουτζά, Ποπέσκου, Τσαρλς, Μεντί, Μασινί, Ζομπεγιό, Ντιόπ (60' Αλί Σαΐντ), Ανανί (71' Κισακού), Λοϊακονό, Πομιέ (71' Αραΐ).

Διαβάστε τι δήλωσαν ο Μπερντ Στορκ και οι παίκτες της ομάδας Νέων του Ολυμπιακού, μετά την ισοπαλία με τη Μαρσέιγ.

Μπερντ Στορκ

Δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο που κάναμε. Στο δεύτερο νομίζω ότι ήμασταν καλύτεροι και μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι καλύτερο. Μπορώ να πω ότι ήμαστε λίγο απογοητευμένοι με το 1-1, αν και δεν είναι απόλυτα κακό ως αποτέλεσμα.

Μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη. Αυτή θέλαμε. Προς το τέλος δυστυχώς δεν είδαμε τόσο ποδόσφαιρο, όσο… καυγά. Θα κοιτάξουμε τώρα το πρωτάθλημα και όταν έρθει η ώρα για την Μπιλμπάο, θα δούμε και αυτό το ματς.

Νίκος Ιωαννίδης

Κάναμε καλό ματς. Χάσαμε, όμως, δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνουμε να προκριθούμε. Στο δεύτερο μέρος νομίζω ότι ήμασταν καλύτεροι από τους αντιπάλους μας και ακριβώς επειδή είδαν ότι δεν μπορούν να μας κοντράρουν αγωνιστικά, άρχισαν να παίζουν αντιαθλητικά. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε. Ελπίζω να είναι χαρούμενοι με το θέαμα που προσφέραμε και να έρθουν ξανά να μας δουν και στον επόμενο αγώνα μας.

Δημήτρης Βουτσιώτης

Δεν είναι κακό ως αποτέλεσμα το 1-1. Γενικά πήγαμε καλά, κυρίως στο δεύτερο μέρος, οπότε επιβάλαμε τον ρυθμό μας. Οι αντίπαλοί μας έπαιξαν πολύ αντιαθλητικά από κάποιο σημείο και έπειτα και μπορώ να πω ότι και εμείς παρασυρθήκαμε λίγο από το παιχνίδι τους.

Τώρα θα κοιτάξουμε την Κέρκυρα και την τελευταία αγωνιστική, κόντρα στην Μπιλμπάο θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη.