Mundial 2014: Βραζιλία-Κροατία 3-1 (Vid)

Friday, 13 June 2014 01:06 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Χάρη σε ένα πέναλτι που θα συζητηθεί πολύ, η Βραζιλία έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 της Κροατίας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μπορεί μάλιστα να ζορίστηκαν απέναντι στους μαχητικούς Κροάτες, ωστόσο η αναμέτρηση είχε αίσιο τέλος για τους οικοδεσπότες. Όμως για να γίνει αυτό χρειάστηκε και η διαιτητική βοήθεια, με τον Ιάπωνα, Νισιμούρα, να ανακαλύπτει πέναλτι και να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» για τους γηπεδούχους.

Όλα όμως είχαν ξεκινήσει ιδανικά για τους Κροάτες, αφού σε μια από τις αντεπιθέσεις τους ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Μαρσέλο στο 11“, αλλά η απάντηση για τους Βραζιλιάνους δεν άργησε να έρθει με τον Νεϊμάρ να ισοφαρίζει στο 29“ με ένα εξαιρετικό σόλο – τέρμα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι, αλλά το «δώρο» του Νισιμούρα ήταν ευπρόσδεκτο.

Ο Ιάπωνας διαιτητής είδε ανατροπή του Φρεντ από τον Λόβρεν στο 70“, ο Νεϊμάρ ένα λεπτό αργότερα ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Βραζιλία.

Στα τελευταία λεπτά οι Κροάτες αναζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησαν την εστία του Ζούλιο Σέζαρ (σημειώνοντας και ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε) και το πλήρωσαν, αφού σε μια εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις ο Όσκαρ με γκολ αλά Ρομάριο διαμόρφωσε το τελικό 3-1.