Εθνική Ελλάδος σε ευχαριστούμε για τις στιγμές που μας χάρισες (Βίντεο)

Monday, 30 June 2014 04:42 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Όχι δάκρυα για αυτή την Εθνική...μόνο περηφάνια.

Στην πόλη Ρεσίφε σταμάτησε η πορεία της Εθνικής στο Μουντιάλ 2014, καθώς έχασε στα πέναλτι (5-3) την ευκαιρία να προκριθεί στους «8».

Ήταν Κρίμα κι άδικο

Η Εθνική μας ομάδα έφτασε στην πηγή, αλλά δεν κατάφερε.

Προσπάθησε, τα έδωσε όλα στον αγωνιστικό χώρο, έχασε ένα σωρό ευκαιρίες, αλλά τελικά ηττήθηκε στα πέναλτι από την Κόστα Ρίκα και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της συγκλονιστικής αναμέτρησης (1-1, κ.α. & παρ.) και δεν εκμεταλλεύθηκε τις σπουδαίες ευκαιρίες που είχε για να γράψει άλλη μια χρυσή σελίδα.

Έπαιξε για περίπου μία ώρα με παίκτη περισσότερο αλλά δεν κατάφερε παρά μόνο να ισοφαρίσει (Παπασταθόπουλος) το γκολ, με το οποίο προηγήθηκε στο 50' η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής

Ειδικά στη διάρκεια της παράτασης, η Εθνική μας έχασε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες, μία με τον Κατσουράνη, μία με τον Χριστοδουλόπουλο και μία με τον Μήτρογλου, να τελειώσει την υπόθεση νίκη και πρόκριση.

Στην Παράταση έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι την Κόστα Ρίκα αλλά και πάλι η τύχη δεν της χαμογέλασε. Το παιχνίδι πήγε τελικά στα πέναλτι όπου επίσημη αγαπημένη γνώρισε την ήττα, έχοντας ως μοιραίο παίκτη τον Φάνη Γκέκα.