Πικρή ήττα απο την Μπενφίκα για τους Νέους του Ολυμπιακού (vid)

Wednesday, 06 November 2013 22:53 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Οι Νέοι του Ολυμπιακού ηττήθηκαν απο την Μπενφίκα και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Youth League φαντάζει δύσκολη.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της UEFA Youth League ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 0-1, χάρη σε γκολ του Γκέδες και παρέμεινε στους δύο βαθμούς στον όμιλο.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα η Μπενφίκα είχε την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία του στο 14’, όταν ο Λάτσι μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν του έκανε το χατίρι.

Από το 15’ και έπειτα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας απλά, με γρήγορες εναλλαγές και έχοντας καλή κυκλοφορία. Ο Λάτσι έκανε ένα σουτ στο 20’, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερέιρα.

Μέχρι το 25λεπτο η Μπενφίκα δεν είχε δημιουργήσει κάποιο σοβαρό κίνδυνο για την εστία του Στρέζου, ενώ στο 23’ ο Ρόσα έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Στρέζος. Στο 30’ ο Ρεμπόσο έκανε επίσης ένα πολύ καλό σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στρέζου, ο οποίος έπεσε βέβαια.

Εξαιρετική επέμβαση έκανε ο Στρέζος και στην κεφαλιά του Νούνες, στο 32’. Ο Ροκίνια μέσα από την περιοχή απείλησε με σουτ στο 34’, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Η Μπενφίκα πίεζε σε εκείνο το διάστημα του αγώνα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0 και τον Ολυμπιακό να πιέζει, αλλά και να πιέζεται.Η επανάληψη άρχισε με τον Καναβέτα να παίρνει την θέση του Γκούτσιου στο γήπεδο και τον Μπερντ Στορκ να θέλει να «χτυπήσει» περισσότερο το ματς!

Στο 49’ ο Γιάνκοβιτς έκανε ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Παπασάββας εκτέλεσε κόρνερ στο 52’, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Η Μπενφίκα διατηρούσε την πρωτοβουλία στο ματς και στο 70’ έφτασε στο γκολ μετά από προσπάθεια του Γκέδες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ20: Στρέζος, Γκούτσιος (46’ Καναβέτας), Σωτηράκος, Βλάχος, Μακροστέργιος, Παπασάββας, Νασιακόπουλος (78` Γαρεφαλάκης), Σιώπης, Πασαλίδης (68’ Ιγνατίδης), Γιάνκοβιτς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ Κ20: Φερέιρα, Αλφαϊάτ, Νούνες, Λίμα (90’+ Καρβάλιο), Ρεμπόσο, Κόστα, Μπαλντέ (90’ Νασιμέντο), Γκούτσο, Γκέδες, Ρόσα, Σάντος (83’ Περέιρα).