Εθνική Παίδων: Ελλάδα-Ισπανία 1-2 (PHOTOS)

Wednesday, 10 February 2016 17:20 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Εθνική Παίδων από την αντίστοιχη της Ισπανίας, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Καλλιθέας και εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Ελλάδας για τους αγώνες της elite round του EURO (Γαλλία, 29/3-3/4/2016).

Η Ισπανία προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, η Ελλάδα μείωσε στην επανάληψη σε 1-2, όμως παρά την υπερπροσπάθεια στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο μέρος και μοιραία υπέστη την φιλική αυτή ήττα απο τους Ισπανούς οι οποίοι με παιχνίδι κατοχής έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους Ισπανούς με τον Χουάν Κρούζ να πιάνει ένα δυνατό σούτ απο το ύψος του πέναλτι και τον Κίναλη να αποκρούει σταθερά την μπάλα.

Στο 18' ο Τζοβάρας πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα απο τα αριστερά, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Κωστανάσιο ο οποίος με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 28' οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα στο σκόρ με τον Μπράνταριθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της ελληνικής άμυνας και με το στήθος απο το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Να τονιστεί πως σε εκείνο το χρονικό σημείο η κατοχή ήταν 70-30 υπέρ των Ισπανών.

Στο 29' οι Ισπανοί έφτασαν πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, όμως ο Κίναλης με ωραίες επεμβάσεις στα σούτ των Κρούζ και Μπούσκετς κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο παιχνίδι

Στο 32' η Ισπανία σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 0-2. Ο Κρούζ πέρασε κάθετη μπαλιά στον Έμπουλα, ο Ίβηρας επιθετικός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Κίναλης ήταν εκεί και απέκρουσε την μπάλα.

Στο 40ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τελικά το 0-2 με τον Μορλάνες και πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο γιατί στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η εικόνα ήταν σε μεγάλο βαθμό διαφορετική, καθώς με τις εννέα αλλαγές που πραγματοποίησε ο Βασίλης Γεωργόπουλος η Ελληνική ομάδα φάνηκε πιο απειλητική.

Στο 67' ο Γαιτανίδης εκμεταλλεύτηκε το μακρινό πλάγιο του Τσιμπούκα και με καρφωτή κεφαλιά απο την καρδιά της άμυνας των Ισπανών μείωσε σε 1-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Εθνικής μας πίεσαν για την ισοφάριση, όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ.

* Να σημειωθεί ότι την αναμέτρηση στο γήπεδο της Καλλιθέας παρακολούθησαν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Γιάννης Γκούμας, Κώστας Τσάνας, Αντώνης Νικοπολίδης, ο τεχνικός διευθυντής της Ακαδημίας του Ολυμπιακου Θόδωρος Ελευθεριάδης, ο προπονητής της Κ-17 του Ολυμπιακού Δημήτρης Μαυρογενίδης, ο Σκάουτερ του Ολυμπιακού Γιώργος Κοκολάκης, ο Γιώργος Αμανατίδης, ο Γιώργος Καραγκούνης, ο Χουαν Ραμόν Ρότσα και ο Νίκος Νταμπίζας.

Η σύνθεση της ΕλλάδαςΚίναλης (41΄ Χατζηεμμανουήλ), Βουτσάς (41΄ Μαρκουλάκης), Γιανναράκης, Δημητρίου (41΄ Ζερβόπουλος), Ζουμπουλίδης (41΄ Τσιμπούκας), Καμπετσής (41΄ Βοϊλης), Κατσούκης (41΄ Ξενιτίδης), Κωστανάσιος (41΄ Ματσαδές), Νεοφυτίδης (41΄ Γλέζος), Τζοβάρας (41΄ Γαϊτανίδης), Χατζηδίμπας

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Βασίλης Γεωργόπουλος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Σήμερα αντιμετωπίσαμε μια μεγάλη δύναμη του ποδοσφαίρου, την Ισπανία. Δοκιμάσαμε όλο το δυναμικό μας, ουσιαστικά αγωνιστήκαμε με δυο διαφορετικές 11άδες. Στο πρώτο ημίχρονο, οι αντίπαλοι μας ήταν καλύτεροι, ενώ στο δεύτερο καταφέραμε να ισορροπήσουμε το ματς.

Αυτά τα φιλικά διεξάγονται για να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα, τα οποία θα μας βοηθήσουν στην προετοιμασίας μας. Είδαμε τόσο τα πλεονεκτήματα, όσο και τα μειονεκτήματά μας. Συνολικά, είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Έχουμε μπροστά μας ακόμα ένα φιλικό ματς με το Βέλγιο στα τέλη του Φλεβάρη.

Στόχος όλων μας είναι να πραγματοποιήσουμε μια καλή πορεία στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και να προκριθούμε στα τελικά της διοργάνωσης».