Κ-20: Φιλική νίκη του Ολυμπιακού επί του Λεβαδειακού (3-1)

Sunday, 31 July 2016 11:09 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Δυο γκολ πέτυχε ο Κωστανάσιος και ένα ο Καμπετσής για τον Ολυμπιακό. Ο Πόρης το γκόλ του Λεβαδειακού.

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στην Λιβαδειά η Κ-20 του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Λεβαδειακού. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα στο πρώτο φιλικό της χρονιάς όπως είναι φυσικό δεν είχε σταθερή απόδοση αλλά κατά διαστήματα και ειδικά στο 2ο ημίχρονο έπαιξε καλό ποδόσφαιρο. Ο Λεβαδειακός αιφνιδίασε όταν προηγήθηκε στο 8' με τον Πόρη  αλλά στη  συνεχεία ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Πειραιά είχε δοκάρι στο 15' με τον Κωστανάσιο ενώ ο ίδιος παίκτης με σουτ μετά από σέντρα του Τζουμάκη ισοφάρισε σε 1-1 στο 31'.

Ο Ολυμπιακός έχασε και πέναλτι στο 45' με τον Μπέτσα. Το πέναλτι κέρδισε ο Πανάγου.

Στο 55' το συγκρότημα του Βασίλη Βούζα έκανε το 2-1 πάλι με τον Κωστανάσιο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άριστα σέντρα του Μπέτσα ενώ στο 84' ο Καμπετσής με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε και άλλες φάσεις για γκολ ειδικά στο 2ο μέρος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ(Ηλίας Λιόντος): Συνοδινός, Δαρδαμάνης, Δαρτσινής, Γεωργακόπουλος, Μερεντίτης, Σβέρκος, Ζιμπέρι, Μέσι, Μιτακίδης, Πόρης, Λαμσελάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Λύτρας, Παπαθεοδώρου, Φώτος, Βυθούλκας, Μύθης, Ματσότας, Γρηγοριάδης, Βήχος, Φάσσας, Καντάς, Σαραντίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας) : Σκαφίδας, Μπέτσας, Τζουμάκης, Τόλι, Γιανναράκης, Χρήστου, Πανάγου, Κηπουρός, Τσιλίκης, Χατζηιωαννίδης, Κωστανάσιος/ Αγγελόπουλος, Λάμπρου, Τσιμπούκας, Ξύδας, Φουάσης, Πέιος, Μεγαρίτης, Βρουσάι, Καμπετσής, Βάρκας, Κιρτζιαλίδης.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Βασίλης Βούζας σημείωσε:  Ήταν το πρώτο μας φιλικό και δεν μπορούμε να πουμε πολλα πράγματα. Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις και θέλουμε να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα μέσα στο γήπεδο. Η ομάδα θέλει δουλειά και γι' αυτό κάνουμε τα φιλικά παιχνίδια και θα πάμε και για προετοιμασία στο Πήλιο".

*Στο φιλικό παιχνίδι έπαιξε για πρώτη φορά με την φανέλα του Ολυμπιακού ο Γιώργος Ξύδας. Ο νεαρός (19 ετών) επαγγελματίας που αποκτήθηκε από την Καλλονή την περασμένη αγωνιστική περίοδο πέρασε ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο.

*Το απόγευμα της Κυριακής στο Ρέντη ο Ολυμπιακός θα δώσει νέο φιλικό αγώνα με την Κ-20 του Πανιωνίου.​​