YouCMSAndBlog Module Generator Wizard Plugin

«Τρένο» ο Πανιώνιος – Κέρδισε και τον ΠAOK με 2-0 και προελαύνει στην Super League

PDF Print E-mail
Sunday, 03 April 2016 16:14 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam
Share

Ασταμάτητος ο Πανιώνιος συνέχισε και την Κυριακή (3/4) την εντυπωσιακή του πορεία στην Super League U-20, καθώς στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, επικράτησε στην Γλυφάδα του ΠΑΟΚ με 2-0.

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε για ακόμη μια αγωνιστική ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας επικράτησε με 2-0 εντός έδρας του ΠΑΟΚ και έφτασε τους 53 βαθμούς σε 27 αγώνες στο πρωτάθλημα Νέων της Super League.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους “κυανέρυθρους” αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Σταυρόπουλος μετά απο κόρνερ του Βουκελάτου πέτυχε με κεφαλιά το 1-0. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ψάχνουν τρόπο να αντιδράσουν. Μόλις όμως ο Δικέφαλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισε να γίνεται απειλητικός, ο Πανιώνιος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του μετά από ωραίο συνδυασμό των Πηνιώτη-Οικονομίδη-Βουκελάτου και παράλληλη σέντρα του τελευταίου στον Αντωνακόπουλο ο οποίος με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του ΠΑΟΚ μπήκε με στόχο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, πήρε την κατοχή της μπάλας, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Στο 60′ ο Μήττας αποφάσισε να παίξει τα ρέστα του και με τριπλή αλλαγή πέρασε τους Μπατάεφ, Κλιγγόπουλο και Πούφλη θέλοντας να δώσει πνοή στην ασπρόμαυρη επίθεση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε με τον Μπατάεφ ο οποίος είδε τον Αστρά να σταματάει την ωραία προσπάθειά του και έτσι μοιραία ήρθε το σφύριγμα της λήξης το οποίο βρήκε τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την τέταρτη ήττα του σε 25 αγώνες και να παραμένει στους 62 βαθμούς

Να τονιστεί πως ο Πανιώνιος είχε και δοκάρι με τον Βουκελάτο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανιώνιος: Αστράς, Κουτσοποδιώτης, Σταυρόπουλος, Μίτκας, Τζαφέρι, Βλάχος, Πηνιώτης, Οικονομίδης, Αντωνακόπουλος, Βουκελάτος, Μπρέμπος. Έπαιξαν και οι: Αρσενίδης, Χελάς, Μπιμάι.

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τοπαλίδης, Παντεκίδης, Τσελεπίδης, Βουτσάς, Πατράλης, Κραγιόπουλος (60′ Κλιγγόπουλος), Δημητριάδης, Ραγκέλοφ (60′ Πούφλης), Ματθαίου (60′ Μπατάεφ), Συράκος.