Ευρωμπάσκετ U18: Ισπανία-Ελλάδα 85-89

Monday, 28 July 2014 18:50 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε νικηφόρα τη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου νικώντας με 89-85 την Ισπανία μετά από δύο παρατάσεις.

Η ελληνική ομάδα απάντησε στο 8-4 της Ισπανίας με ένα σερί 9-0 (8-13), αλλά είδε τους αντιπάλους της να ξαναπερνούν μπροστά με 28-22 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με επτά διαδοχικούς πόντους η Εθνική ανέκαμψε (34-38), αλλά ακολούθησε ένα 13-0 της Ισπανίας, που έφτασε και στο +11, 54-43, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Τα τρίποντα των Οικονομόπουλου και Κόνιαρη βοήθησαν την Ελλάδα να μειώσει στον πόντο (49-48) και να περάσει μπροστά με τρεις (59-62).

Οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα (63-62), ο Οικονομόπουλος με τρίποντο στα 23’’ έβαλε μπροστά την Εθνική (63-65), αλλά 15’’ μετά ο Αλόνσο με δύο βολές ισοφάρισε (65-65) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση μετά το άστοχο σουτ του Σταμάτη.

Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλο έφερε την Ελλάδα στο +4 (70-74), αλλά ο Γκαρθία «απάντησε» και με δύο βολές στα 4’’… προκάλεσε νέα παράταση (75-75). Τα τρία τρίποντα του Σταμάτη έκαναν τη διαφορά υπέρ της Εθνικής στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο κι έφεραν τελικά τη νίκη.

Η Εθνική αντιμετωπίζει την Τρίτη στις 18:30 τη Σερβία.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε:

«Ήταν μια τεράστια νίκη με τον τρόπο που επετεύχθη. Είχαμε μεγάλη νευρικότητα κι αυτό φάνηκε στα χαμένα λέι απ και τις χαμένες βολές. Τα παιδιά ήθελα πάρα πολύ να κερδίσουν αυτό το ματς, αλλά αυτό τους έκανε να μην είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι.

Πάντως τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, γιατί έδειξαν χαρακτήρα σε έναν ακόμη αγώνα. Όπως στο ματς με την Τουρκία που επιστρέψαμε από το -16, καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι παρότι ήμασταν στο -11 στην τέταρτη περίοδο και στο τέλος με πολύ περιπετειώδη τρόπο να πάρουμε τη νίκη.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά. Τώρα θα πρέπει να ξεκουραστούμε, γιατί όλοι κατέβαλαν υπερπροσπάθεια και να κοιτάξουμε τον αγώνα με τη Σερβία, που θα είναι δύσκολος».

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65, 75-75 (α’ πρτ.), 85-89 (β’ πρτ.).

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).